• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/profile.php?id=100024145482641
 • https://www.twitter.com/@KasabasiSalman
 • https://www.instagram.com/salmankasabasi.orgg
  • Ordu İli Akkuş İlçesi Salman Kasabası
  • Salman Kasabasının En Kapsamlı Fotoğraflarla Tanıtım Web Sitesi
  • Ordu İli Akkuş İlçesi Salman Kasabası
  • Salman Kasabasının En Kapsamlı Fotoğraflarla Tanıtım Web Sitesi
  • Ordu İli Akkuş İlçesi Salman Kasabası
  • Salman Kasabasının En Kapsamlı Fotoğraflarla Tanıtım Web Sitesi
  • Ordu İli Akkuş İlçesi Salman Kasabası
  • Salman Kasabasının En Kapsamlı Fotoğraflarla Tanıtım Web Sitesi
  • Ordu İli Akkuş İlçesi Salman Kasabası
  • Salman Kasabasının En Kapsamlı Fotoğraflarla Tanıtım Web Sitesi
Üyelik Girişi
Videolar
Site Haritası
Takvim
Dost Siteler

Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.75266.7796
Euro7.65917.6897
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam85
Toplam Ziyaret165917
Akkuş Argan Yaylası Kar Festivali

Akkuş Argan Yaylası Kar Festivali 

Ordu'nun 1600 rakımlı Argan Yaylası'nda düzenlenen kar festivali, renkli geçti.

Ordu Büyükşehir ve Akkuş belediyeleri tarafından, Akkuş ilçesine bağlı yaylada bu yıl üçüncüsü düzenlenen festivale katılanlar, kayak ve kızak yaparak gönüllerince eğlendi. İlginin yoğun olduğu etkinlikte karın üzerinde horon tepildi.

Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci, burada yaptığı konuşmada, Argan Yaylası'nın doğa turizmi açısından kentin önemli noktalarından olduğunu söyledi. Festivale katılanların gönlünce eğlendiğini dile getiren Demirci, doğal güzellikleriyle ilçenin ve yaylanın ilerleyen yıllarda şehrin gözde yerlerinden biri olacağını belirtti.

Demirci, Argan Yaylası için tüm altyapıyı hazırladıklarını anlatarak "İnşallah yaz ve kış turizmi olarak Akkuş'umuza ve bölgemize hizmet edeceğiz. Gerçekten de katılımın bu kadar yoğun olacağını tahmin etmedik. Gördük ki insanlarımız burada çocuklarıyla eğleniyorlar, bu da hem vatandaşlarımız hem de bizleri mutlu ediyor." diye konuştu.

Kaynak: AA

 

İlçemizde kış turizminin geliştirilmesi amacıyla yaklaşık 1500 rakımlı Argan Yaylasında kar festivali düzenlenmektedir.

Festivalde off-road yarışları, kayak gösterileri, kızak yarışları ve çeşitli kar etkinlikleri yapılmaktadır.

 

Tanıtım

        Akkuş ilçesinde,başka medeniyetlerden kalma büyük tarihi eserlere çok az raslanmaktadır. Ancak; yerleşim sahalarında tuğla parçaları, yıkık duvarlar, köprü yıkıntıları, kırık çömlek parçaları, toprak üzerinde kalmış bakır, bronz, gümüş ve altın paralar ile kaya ve ağaçlar üzerinde oyulmuş ve kabartma olarak çizilmiş resim ve işaretlere yer yer rastlamak mümkündür. 

        Akkuş İlçe Merkezi ve köylerinde doğallık korunduğu için her tarafı Turistik Yerler olarak gezilebilir. Dağlar, Tepeler, Ovalar, Ormanları, Akarsuları, gelenek ve görenekleri ile gerçekten gezilecek ve görülecek yerlerdir. 
        Akkuş denizden 1340 m yükseklikte olduğundan yayla özelliği gösterir. Argan Yaylası'nda Ağustos ayında kar bulunmaktadır. Bir an evvel kayak merkezi haline getirilmesinde fayda görülmektedir. 60 km. gidip Ünye'de denize girme, 60 km. gelip Akkuş'ta kayak yapma imkânı bulunmaktadır. 

        TARİHİ ve TURİSTİK YERLERİ 

        Akkuş ilçesinde, başka medeniyetlerden kalma büyük tarihi eserlere çok az raslanmaktadır. Ancak; yerleşim sahalarında tuğla parçaları, yıkık duvarlar, köprü yıkıntıları, kırık çömlek parçaları, toprak üzerinde kalmış bakır, bronz, gümüş ve altın paralar ile kaya ve ağaçlar üzerinde oyulmuş ve kabartma olarak çizilmiş resim ve işaretlere yer yer rastlamak mümkündür. 

        Tarihi Eserleri 

        Akkuş ilçesinde, en büyük tarihi harabeye ilçenin Alan köyü ile Erbaa sınırında bulunan KEVGİR KALESİNDE raslanmaktadır. 
        Bu tarihi harabe dışında ilçenin; Kızılelma, Karaçal, Gökçebayır, Gedikli, Kurtboğaz, Yeşilgüneycik, Kuzköy, Çamlıca, Alan, Damyeri, Tuzak, Kuşçulu ve Haliluşağı topraklarında yer alan eski mezarlıklar, kiremit ve çömlek kırıklıkları, taş köprü yıkıntıları maden curfları ve yıkık duvarlara rastlanmaktadır. 

        Halk tarafından ziyaret edilen "Tekke" ve "Türbe" olarak; İlçemiz Tuzak Mahallesinde bulunan "MEHEMMET GAZİ TÜRBESİ", Çamalan Mahallesinde "GEYİKKOŞAN TÜRBESİ" ve Çayıralan Mahallesinde "RAMAZAN HOCA" türbesi mevcuttur. 

        Meşhur Olan Yerleri
 

        Akkuş yerleşim bakımından denizden 1340m. yükseklikte bir ilçedir. Bu yönü ile yayla özelliği gösterir. 
        Bu nedenle Akkuş; yazları temiz havası, yeşil çimen ve ormanları, soğuk kaynak ve içme sularıyla, piknik ve dinlenme açısından insanların özleyip de bulamadığı yerlerden birisidir. 
        Akkuş-Niksar karayolu üzerinde ve ilçe merkezsine 3km. mesafede, orman işletme Müdürlüğünce tesis edilmiş Küçük Kertil Piknik Yeri; ilçe halkı ve diğer vatandaşların en iyi dinlenme yerlerinden biridir. 

        Dinlenme ve Konaklama Yerleri 

        Akkuş ilçesinde tarihi bakımdan göze hitap edecek han, kışla, saray ve kervansaraylara rastlamak mümkün değildir. 13. yüzyılın başlarından itibaren Akkuş toprakları üzerinden kervancılık yapılmış ise de; bu bir transit kervansaraycılık olmuştur. Bu sebeple kervan yolları üzerinde yapılan han ve kışlalar ahşap yapı olarak inşa edilmiş ve zamanla da yıkılıp yok olmuşlardır. Bunlar sadece han yeri olarak bilinmektedir. 
        Bugün ilçe merkezinde, dinlenme ve konaklama yeri olarak; Akkuş Öğretmenevine ait otel, Ziraat Odası ve Orman İşletme Müdürlüğüne ait misafirhaneler hizmet vermektedir.        

        Şifalı İçmeler ve Yerler:

        Akkuş ilçesi topraklarının bir çok yerinde debileri yönünden az olan maden suları mevcuttur. Ancak bu maden sularından 3 tanesi tahlil edilmiştir. İlçe topraklarında bulunan, fakat imar edilmemiş olan bu maden suları birer şifalı kaynak suyu özelliğindedir. 
        İlçe topraklarında bulunan bu türdeki maden sularının dışında ılıca ve kaplıca türlerine rastlanmaz.  

Kaynak : www.akkus.gov.tr

  
226 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın